Excelence se státu vyplatí, slibují strany
- Published in Věda a výzkum
Lidové noviny | 11.10.2013 | Rubrika: Domov | Strana: 4 | Autor: MILOŠ ŠENKÝŘ VLADIMÍR KŘIVKA | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena
Přidáme, podpoříme, posílíme. Zmínky o vědě a výzkumu se v programech stran vzácně shodují.
A pokud přísliby vydrží, můžou badatelé udržet krok se světem. Dosud však věda spíše živořila a při škrtech byla na řadě hned zkraje.
BRNO/PRAHA Pokud by se vědci měli spolehnout na předvolební slogany, čekají je tučná léta.
„Chceme vrátit Česko mezi technologicky nejvyspělejší země, které opírají svůj blahobyt o absorpci vědy a výzkumu do ekonomiky,“ tvrdí třeba jasný favorit předčasných voleb ČSSD.
Jenže podobně hovoří i zbylé strany. A to včetně SPOZ – ta přitom má ve svých řadách hned pět ministrů Rusnokovy vlády, která se návrhem rozpočtu a vyjádřením premiéra postarala o pořádné haló.
To když se Jiří Rusnok ostře opřel do zdejších vědců. „Křičí, že nemají prostředky na excelenci, my jim říkáme, že když odbourají podprůměr, zbudou jim peníze na excelenci,“ vypálil Rusnok s tím, že je třeba zpřísnit hodnocení výzkumu.
Vedení Akademie věd i přední čeští badatelé jeho slova však zcela odmítli. Je to podle předsedy Jiřího Drahoše jen naskakování na teze průmyslové lobby, která investuje jen do věcí s okamžitým přínosem.
A to věda a základní výzkum nikdy nebude.
Brno jako vzor Doba, kdy Česko těžilo z levné pracovní síly, je pryč. Správně to pochopili třebavBrně. Zatímco Ostrava bojuje o udržení pracovních příležitostí v dolech či těžkém průmyslu, na jihu Moravy pozici „tamního Manchesteru“, tedy města strojírenství a textilnictví, oželeli.
A vyměnili je za vědu. „To, co se děje v Brně, je výjimečné. Může to být inspirací,“ tvrdí někdejší rektor Masarykovy univerzity a exministr školství Petr Fiala, který kandiduje za ODS. Instituce, které se zabývají vědou, se tam staly největšími zaměstnavateli kraje – platí to pro univerzity i brněnské nemocnice.
V Brně funguje půlka z tuzemských vědeckých center excelence, vybudovaných za miliardy korun z EU. „To je budoucnost, ukázat, jak naši lidé umějí přemýšlet,“ tvrdí Fiala. Podle něj to pak logicky přinese i návazná pracovní místa v dalších odvětvích.
Lépe čerpat i z Bruselu Zkušenosti z Brna by badatelé rádi přenesli i do dalších míst republiky. Jinak během několika málo let může Česko na poli vědy zcela ztratit konkurenceschopnost.
Je to vidět i z čísel: například ve Finsku zapojují do výzkumu a vývoje třikrát více lidí než u nás, ostatní severské státy se pohybují na dvojnásobku, předhání nás i třeba Jižní Korea.
Politici však přiznávají: stát musí najít způsob, jak do projektů více zapojit firmy, jak výsledky základního výzkumu převést do aplikovaného ve prospěch firem a institucí. „Problém českého vědeckovýzkumného prostoru je nedostatek privátních financí ve vědě a inovacích,“ míní místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.
Stát navíc trápí stabilní potíže s čerpánímevropských dotací na vědecké projekty. Česko tak může přijít o miliardy korun, které mohly směřovat právě do vědy a výzkumu.
***
Podporu vědy a výzkumu neopomíjí v předvolebních programech žádná ze stran, které mají šanci dostat se do sněmovny. A vzácně se shodují: badatelé musí získat více peněz z rozpočtu. Vyplývá to i z dosud posledního srovnání OECD, podle něhož Česko dává do vědy méně, než je evropský průměr.
Jak hovoří stranické programy o vědě *ODS Podpoříme excelenci a kvalitu výzkumu. Jen tak může stát obstát v mezinárodní konkurenci. * ČSSD Chceme vrátit Česko mezi technologicky nejvyspělejší země světa. * TOP 09 I v dobách úspor jsme vždy dbali o to, aby výdaje na vědu a výzkum vykazovaly meziroční růst. Trend udržíme. *KDU-ČSL Podpoříme rozvoj výzkumu, vývoje a inovací intenzivním využíváním stávajících výzkumných kapacit. * KSČM Podpoří finanční zabezpečení vědy a výzkumu na úrovni srovnatelné s nejvyspělejšími státy, tj. celkově ze všech zdrojů 3 % HDP. *SPOZ Budeme prosazovat zvýšení investic do vědy a výzkumu. Zároveň se zasadíme za principiálnější kontrolu. *ANO Zlepšíme nástroje hodnocení výzkumných institucí a jejich potenciál přispívat rozvoji vědění. Posílíme odpovědnost za výsledky.