Reakce místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Gajdůškové na chystané škrty ve státním rozpočtu v oblasti vědy a výzkumu ministrem financí Kalouskem

25. 10. 2012 / Na to, abychom zachovali úroveň našich výzkumných pracovišť, a celé české vědy je důležité, aby finanční prostředky do oblasti vědy nebyly již kráceny.

Již nyní můžeme mluvit o existenční hranici. Jestliže finanční prostředky ještě ubereme, budeme tuto oblast již skutečně likvidovat. Což z hlediska další prosperity země a budoucí konkurenceschopnosti je nebezpečné, protože právě věda a výzkum má obrovský prorůstový potenciál. Ale jakmile rozbijeme vědecké týmy, „vyženeme“ lidi anebo úplně zrušíme pracoviště, tak potom bude velice dlouho trvat a za větší náklady, než se celá struktura obnoví. Jde o to nezničit, co již funguje a prosperuje a co je základ pro budoucí prosperitu země. Kdo chce být úspěšný v dnešním světě, musí ovládnout čas. Finanční omezení oblasti vědy a výzkumu pod existenční hranici způsobí, že nejen nedokážeme udržet krok s vývojem, ale celý svět nám uteče a to je vůči konkurenceschopnosti země minimálně nezodpovědné.

 Alena Gajdůšková

odborná mluvčí ČSSD pro oblast vědy a výzkumu

 

Reakce na:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//10101491767-studio-ct24/212411058271025/