Konference "Rovná práva pro všechny"

Dne 23. 10. 2012 se uskutečnila konference "Rovná práva pro všechny" pod záštitou místopředsedkyně Senátu PČR Aleny Gajdůškové ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením v Senátu PČR.

Fotografie z akce

Rada postižených: Situace se za poslední roky horšila

Zpravodajství ČTK | 23.10.2012 | 16:13 | Rubrika: Sociální problémy - Praha, Středočes. kraj, ČR | Autor: ktk | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena


Praha 23. října (ČTK) - Postavení lidí s handicapem se v posledních dvou letech v Česku zhoršilo. Horší jsou podmínky pro zaměstnávání i přístup ke zdravotní péči a sociální pomoci. Novinářům to dnes v Senátu na konferenci o rovných právech pro všechny řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása.

"Situace osob se zdravotním postižením se v posledních dvou letech výrazně zhoršila. Nás velmi mrzí, že toto jakoby nikdo příliš nevnímá. Vláda se tímto problémem příliš nezabývá. Politika se zúžila na ekonomické vnímání světa, na DPH, HDP a podobně," řekl Krása. Podle něj ke zhoršení postavení handicapovaných přispěly změny zákonů a některých pravidel.

Horší je tak prý třeba přístup k práci. Novela zákona o zaměstnanosti zrušila kategorii zdravotně znevýhodněných. Na zaměstnávání osob s menším handicapem se tak už podle Krásy firmám neposkytují podpory. "O práci přijde 40.000 až 50.000 lidí," je přesvědčen šéf NRZP.

Problém podle něj nyní představuje i čekání na rozhodnutí úřadů o přidělení pomoci. Úřady práce či Česká správa sociálního zabezpečení prý stanovisko někdy vydají až po půl roce či deseti měsících. "Máme případy, kdy lidé čekají i déle. Někdy se pomoci už ani nedočkají," podotkl Krása. Zmatek na úřadech práce působí podle něj i nový systém vyplácení dávek, který mají úředníci od ledna. Šéf rady kritizoval také sociální karty, přes které něž potřební podpory a příspěvky dostávat.

Podle rady je horší i přístup ke zdravotní péči. Na poplatky za pobyt v nemocnici se totiž nevztahuje žádný limit. Krása uvedl, že někteří lidé ze zdravotnického zařízení odešli "na revers", protože jim nezbývalo na nájem.

Česko před dvěma lety přistoupilo k mezinárodní úmluvě o právech osob se zdravotním postižením. Zavázalo se, že bude přijímat opatření, která podmínky handicapovaných pomohou srovnat se situací ostatních. Na prosazování kroků měl dohlížet výbor, ten zatím ale stále nevznikl, podotkl Krása. Podle místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD) se také horní parlamentní komora chystá prosazování úmluvy víc sledovat a kontrolovat její plnění. ČR má však i vlastní plán vyrovnávání příležitostí pro postižené. Obsahuje úkoly do roku 2014. Některé z nich byly podle rady odloženy, řada se prý ale plní.

Vedení rady také uvedlo, že v Česku sílí předsudky vůči lidem se zdravotním handicapem místo toho, aby mizely. Postiženého prý mnozí vnímají jen jako někoho, kdo je chudý a nemohoucí a kdo pouze natahuje ruku a chce pomoc. Představitelé NRZP podotýkají, že řada lidí s postižením studuje či pracuje, a to i na vyšších pozicích. Podle právníka rady Jana Hutaře převažuje také názor, že "nerovnost je důsledkem postižení, ne přístupu společnosti".

ktk rot