• slide
  • Vítejte na mém webu

Pravice už nemluví o poplatcích ani nadstandardech, ale mluví o připojištění

Do sněmovních voleb jsem šla s tím, že nechci dovolit zpoplatňování zdravotní péče a navyšování spoluúčasti pacientů. Že to nebezpečí bylo blízko, a že tomu koalicí s ANO bráníme, potvrzuje vystoupení doc. Svobody, poslance za ODS při jednání o důvěře vlády. ( viz stenozáznam z jednání dál v textu) Přidávám poznámku - Pravice už nemluví o poplatcích ani nadstandardech, ale mluví o připojištění.

A pak to bude tak, jak nám o tom vykládají zkušenosti z USA: " V případě skutečných zdravotních problémů vám řeknou, je nám líto, ale vaše pojištění vám tyto náklady nekryje." Takže buď zaplatíte na dřevo, zadlužíte se nebo máte smůlu. Pro mne naprosto nepřijatelné a kromě respektu k rozhodnutí všech členů ČSSD v referendu zásadní důvod pro podporu této vlády přes všechny výhrady, které k ní sdílím.


Bohuslav Svoboda (ODS)
Poslanecká sněmovna P ČR –vyslovení důvěry vládě

"A ten třetí problém, o kterém chci hovořit, je problém zdravotnictví, protože to je věc, které rozumím. A měl jsem možnost mnoha diskusí a konzultací se současným ministrem, který byl i předcházejícím ministrem, a musím říct, že mě řada jeho názorů velmi příjemně překvapila a že spolupráce s ním mi připadala, že bude dobrá, možná až výborná. Ejhle, prošli jsme koaličním jednáním, vpustili jsme do vlády komunisty a všechny názory, které pan ministr hájil, zmizely. Může se tam povídat o tom, že budeme řešit problematiku pomůcek, to všechno tam v tom je, ale ty zásadní věci zmizely. Pan ministr stejně jako já velmi dobře ví, že zdravotnictví je problém na celém světě a že to je problém finančních prostředků. Jestliže ve vládním programu máme řešení toho, co uděláme v nejrůznějších drobnostech nebo i silnějších věcech, a není tam řečeno, jakým způsobem na to prostředky budeme mít, je to program o ničem. My jsme s panem ministrem velmi zásadně hovořili o tom, jak propojit kvalitu zdravotnictví a jeho cenu, jak získat další prostředky - a ejhle, všechny tyto věci zmizely prostě proto, že proběhla nějaká koaliční dohoda a komunisté si něco prosadili.

Je to koaliční princip, nebo korupční princip? Já nevím. Ale velmi dobře vím, že pokud opustíme hledání možností, jak získávat do zdravotnictví více prostředků, nemáme žádné řešení pro to zdravotnictví, protože ty prostředky prostě nebudou. Bude jich zase čím dál tím míň, protože zdravotnictví bude stále dražší a dražší, je to tak na celém světě, a my budeme stále nemocnější a nemocnější. Jak říkal pan profesor Válek, jsem také lékař, jsem také pacient v očekávání, takže bych byl rád, kdyby to v nějaké podobě mohlo fungovat.

Kam se poděla myšlenka o tom, že zavedeme nějakou variantu připojištění, které přinese další prostředky, zvýší solidaritu bohatých s chudými, protože privátní připojištění přináší peníze do systému a paradoxně ty peníze přivádí pro ty, kteří jsou v uvozovkách chudí? Ani slovo! Jenom povídání o tom, co uděláme naprosto zásadního."

TWITTER @GajduskovaAlena

Gajdůšková Alena

RT @CRoPlus: Křesťanství začalo na naše území pronikat už v 1. polovině 9. století – ještě dříve než přišli Cyril a Metoděj na Velkou Morav…

by Gajdůšková Alena

Gajdůšková Alena

RT @zenisek_m: To je asi proto, že Německo se dodnes kaje, prošlo procesem denacifikace a ve srovnání s ostatními se i úspěšně vyrovnalo se…

by Gajdůšková Alena