Diskuzní příspěvek na 40. sjezdu ČSSD

Jsme tu pro vás a jde nám o vás. Hájíme veřejné služby a chceme nižší pracovní dobu.

Přestaňme se přetahovat, fňukat sami nad sebou a přestaňme čekat na Mesiáše. Žádný nepřijde. Jen musíme přestat okopávat kotníky tomu, koho si dnes zvolíme. A nalejme si čistého vína - jsme demokratickou stranou, nejsme a nikdy jsme nebyli a doufám, že nikdy nebudeme, stranou jednoho muže. Vyhrávali jsme volby, když nám lidé jako straně věřili, že nám všem jde o ně a jejich zájmy hájíme.

Jestliže někteří s nostalgií vzpomínají na dominantní předsedy, tak je třeba připomenout, že sociální demokracie by nevyhrála volby v r. 2002, kdyby Miloš Zeman neodešel a nepředal vedení Vladimíru Špidlovi. Jiří Paroubek, další, který byl vnímán jako silný předseda, sice vyhrál krajské a senátní volby , ale ztratil koaliční potenciál a po následujících parlamentních volbách šla sociální demokracie na osm let do opozice. Za tu dobu téměř došlo k demontáži sociálního státu, země spadla do hluboké krize, zdvojnásobil se počet lidí, kteří spadli do chudoby.

Z toho plyne, že naše odpovědnost je veliká. Sociální demokracie je fakticky jediná strana na české politické scéně, která komplexně hájí zájmy středněpříjmových a nízkopříjmových skupin. Řekněme dělníkům, řemeslníkům, živnostnicím, učitelkám a učitelům, sestřičkám, technikům, úředníkům, policistům, hasičům a dalším pracujícím ; Jsme tu pro vás a jde nám o vás. Pro vás celou dobu bráníme a dál budeme rozvíjet veřejné služby, zdravotnictví, školství, veřejnou dopravu, podporu bytové výstavby, protože jejich existence je pro vás zárukou důstojného života ať vás v životě potká cokoliv. Nepřipustíme, abyste museli dát 12 tisíc dolarů za operaci slepého střeva, jak o tom někteří sní.

Pro vás chceme snížit rozsah pracovní doby, abyste měli víc času na své děti, rodinu i své zájmy a nastupující robotizace znamenala pokrok, ne ohrožení vaší práce. Toto musí být poselství našeho sjezdu. Navrhuji proto usnesení následujícího znění:

Sociální demokracie v duchu tradice pokrokové strany, vědoma si své zodpovědnosti za další demokratický vývoj České republiky i životní podmínky středně a nízkopříjmových skupin, hájí a bude hájit dostupnost všech veřejných služeb, zejména zdravotnictví, školství, veřejné dopravy a bude usilovat o jejich modernizaci a rozvoj.

V zájmu zvyšování kvality života našich občanů budeme usilovat o snížení fondu pracovní doby jako řešení důsledků nastupující robotizace na pracovní trh a nástroje emancipace a rovnosti lidí práce.

40. sjezd ČSSD ukládá všem funkcionářům strany, zastupitelům i členům parlamentu prosazovat a podporovat opatření k naplnění tohoto usnesení.

 

Alena Gajdůšková