Pacient za 12,6 milionu

Zlínský deník | 11.6.2013 | Rubrika: Titulní strana | Strana: 1 | Autor: LUKÁŠ FABIÁN | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Vzácné poruchy metabolismu vyžadují nákladnou léčbu, kterou hradí pojišťovna

Zlínský kraj – Tyrosinemie nebo galaktosemie. Pokud se s těmito slovy setkáváte poprvé, buďte rádi. Tyto dvě diagnózy totiž patří mezi nevyléčitelné metabolické poruchy. Právě mezi ty poruchy, jejichž léčba si ročně vyžádá statisíce či mnohdy i miliony korun.
Všeobecná zdravotní pojišťovna letos zcela poprvé zveřejnila částky, jež vynakládá za léčbu svých nejdražších klientů. 12,6 milionu korun. Tuto částku stojí například léčba pětačtyřicetiletého muže z Uherského Hradiště. Ten je kvůli tomu vůbec nejdražším pacientem ve Zlínském kraji. Dalších osm pacientů v kraji pak na svou léčbu potřebuje částku přesahující čtyři miliony korun.
„Tyto přehledy zveřejňujeme s cílem upozornit na nákladnost zdravotní péče. S pokrokem medicínských technologií je sice léčba dražší, zároveň je ovšem úspěšnější. Garantujeme tak každému svému pojištěnci dostupnost nejlepší možné péče,“ vysvětlil tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.
Investice se podle něj nemíjejí účinkem. Všichni takto „nákladní“ pacienti z posledních tří let dosud žijí. K nejdražším diagnózám patří poruchy metabolismu a poruchy srážlivosti krve. Největší léčebné náklady souvisí s mimořádně drahými léky. „Tak je tomu například i u nejnákladnějšího pacienta ze Zlínského kraje. Také on se léčí s poruchou metabolismu a zmíněná částka je vynaložena téměř výhradně na léky,“ doplnil Tichý.
Například léky pro léčbu hemofilie – tedy poruchy srážlivosti krve – se vyrábějí z krevní plazmy od pečlivě vybíraných dárců. Právě kvůli nebezpečí přenosu infekce se také začínají ve zvýšené míře uplatňovati lékyvyrobenébez obsahu lidské tkáně.
„Do roku 1989 nebyly prostředky nápomocné ke srážení krve k dispozici. Lidé museli být léčeni dlouhotrvajícími tranzfuzemi, což bylo možné jen v nemocnici. Kvůli nedostatečné léčbě tak docházelo u pacientů k postižení pohybového aparátu. Dnes je léčba hemofilie v naší zemi bezpečná a na dobré úrovni,“ uvedl primář Oddělení dětské hematologie Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný.
V ČR žije 850 lidí s touto diagnózou. Ročně spotřebují léčiva za téměř půl miliardy korun. „Měli bychom však společně rozšířit náš zatím krátkozraký pohled na nákladnost péče. Přestaňme se zajímat jen o to, kolik to stojí, ale dejme to vždy do vztahu s tím, co za to v celonárodním měřítku získáme,“ uvádí k nákladnosti péče Blatný.
Pokračování na str. 3 Pacient za 12 milionů

Dokončení ze strany 1 Kromě poruchy srážlivosti krve patří mezi nejnákladnější choroby různé poruchy metabolismu. Těch je téměř devět set druhů.
„Zatímco s poruchou metabolismu tuků či cholesterolu se rodí jedno ze tří až pěti set dětí, u jiných poruch je míra výskytu třeba jen 1 ku 10 000. Jsou však i poruchy, kdy se ročně narodí jedno či dvě takto postižené děti. To je i příklad tyrosinemie, kdy stojí roční léčba i milion korun,“ doplnil i pediatr Tomáš Honzík. „Než operovat několika málo případy tzv. „nejdražších pacientů“, bylo by velice dobré vědět, kolik by se ušetřilo, kdyby pojišťovny více podporovaly preventivní programy nebo nové metody, jež dokážou i vzácné nemoci vyléčit,“ myslí si senátorka Alena Gajdůšková, místopředsedkyně Svazu pacientů.
Léčba pacienta s metabolickou vadou stojí v průměru 5,8 milionu korun. Jedná se však o léčbu v jednom ze tří specializovaných medicínských center. Dvě jsou v Praze a jedno v Brně. Loni se v těchto centrech léčilo osmnáct tisíc lidí. Náklady na jejich léčbu přesáhly 5 miliard a 615 milionů korun.

***

Jaký máte názor na hrazení takto drahé péče? Přidejte jej na webu www. zlinskydenik.cz

Z jakých okresů našeho kraje jsou nejdražší pojištěnci* UH – 12, 6 ZL– 5,7 ZL– 5,3 KR– 5,2 ZL– 4,4 UH– 4,3 ZL– 4,3 UH– 4,2 VS– 4,1 ZL– 3,6 *Zdroj: VZP, částky zaokrouhleny, v milionech korun. Údaj za léčbu v roce 2012.

„S pokrokem medicíny je sice léčba dražší, ale úspěšnější.“ Oldřich Tichý, mluvčí VZP