Kde věk žen ani děti nevadí

Madam business | 25.3.2013 | Rubrika: Informace | Strana: 12 | Autor: (tz) | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Server pracezeny.cz spustila společnost Agender právě k datu 8. března, kdy se slaví Mezinárodní den žen. Nový pracovní projekt má pomoci vyhledávání pracovních nabídek pro zralé ženy i matky s dětmi. Jeho součástí budou také informace o zaměstnanosti a zaměstnatelnosti zkušených žen v České republice.

„Zaměstnávání žen s malými dětmi a starších žen nad padesát let se stává čím dál větším společenským problémem,“ potvrdila aktuální situaci Petra Janíčková, zakladatelka společnosti Agender a bývalá výkonná ředitelka Britské obchodní komory. „A přitom investice do zkušeností a zodpovědnosti může být na trhu práce jednou z nejjistějších,“ doplnila. Odezvy na zkušební provoz portálu jsou příznivé. Podle odhadů společnosti Agender by do tří měsíců mohlo být na portálu pracezeny.cz zaregistrováno několik tisíc životopisů a stovky nabídek firem.
Společnost Agender podporuje myšlenku finančních úlev a pobídek pro flexibilní úvazky ve firmách působících v ČR.
V rámci nového projektu pracenad50.cz připravuje Agender projekt INICIO 50. Ten se bude zabývat podporou lidí bez práce, kteří chtějí začít podnikat.
Podporu projektu z řad odborné veřejnosti již nyní vyjádřili například socioložka a publicistka Jiřina Šiklová, generální ředitelka ING Pojišťovny ČR/SR Renata Mrázová, generální ředitelka kosmetické firmy Mary Kay pro ČR a Slovensko Barbora Chuecos či Michal Horáček, filantrop a publicista.
Záštitu projektu poskytla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Spuštění nového pracovního serveru podpoří online propojení s partnerskými servery.
Aktuální úroveň zaměstnanosti žen v České republice je 57,2 %. Zaměstnanost žen s dětmi do 6 let dosahuje v ČR pouze 35,8 %, což je druhá nejnižší hodnota v EU. Průměr zemí EU-27 je 59,7 % (Roland Berger 31. 1. 2013). Na zkrácený úvazek je v ČR zaměstnáno pouze 8,8 % žen, což je výrazně pod průměrem EU (31,6 %).
Například v Nizozemí se tento ukazatel pohybuje kolem 50 %. V roce 2040 bude ČR chybět zhruba 550 tisíc pracujících (Využití plného potenciálu žen v české ekonomice, McKinsey&Co 2012). „Vytvoření podmínek pro zvýšení zaměstnanosti žen by mohlo být účinným řešením,“ uzavřela Petra Janíčková. Projekt podporují společnosti Škoda, Česká spořitelna, T-Mobile, Vodafone, GlaxoSmithKline, GE Money Bank, RWE a Allianz. Odborným garantem projektu je profesní nezisková organizace People Management Forum.