Oranžoví senátoři si myslí, že na grilování tentokrát nedojde

Právo | 27.3.2013 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: (jov) | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

V senátním klubu soc. dem., která ovládá horní komoru, už nyní zaznívá, že Miloš Zeman měl při výběru adeptů pro ÚS šťastnou ruku, a tak mají kandidáti velkou šanci uspět.
Předseda klubu Petr Vícha řekl Právu, že jména kandidátů znal od předsedy komory Milana Štěcha (ČSSD), který o nich hovořil nedávno se Zemanem. Vícha doplnil, že se jmény byli seznámeni předsedové všech klubů, ale byli vázáni mlčenlivostí.
Podle Víchy nyní dorazí do Senátu životopisy kandidátů, kteří se představí osobně i klubům. Následovat bude projednávání ve výborech. Vícha připomněl, že v minulosti na výborech „docházelo ke grilování“ kandidátů do ÚS.
Podle předběžných reakcí to ale podle šéfa senátorů soc. dem. vypadá, že „Zemanova čtyřka“ má šanci uspět.
„V první reakci si myslím, že jde o jména, na kterých by mohl být široký konsenzus,“ řekl s tím, že při rozhodování dá i na názor svých kolegů, kteří se věnují ústavním záležitostem.
Také Štěch věří, že kandidáti mají velkou naději. „Pro mě osobně jsou tato jména přijatelná,“ sdělil Právu s tím, že jde o profesionály a kvalitní a zkušené právníky.
Podle Štěcha adepty do ÚS konzultoval Zeman nejen s ním, ale i s okruhem senátorů, kteří se věnují ústavní problematice.
Výhrady nemá ani senátor ČSSD Jiří Dienstbier, který v uplynulých měsících kritizoval výběr kandidátů na ústavní soudce tehdejším prezidentem Václavem Klausem.
„Jde o právníky s vynikající odbornou pověstí. Předpokládám, že by v Senátu neměli mít potíže se schválením, pokud se při projednávání nevynoří nic zásadně problematického ve vztahu k jejich integritě,“ sdělil Dienstbier Právu k Zemanovým návrhům. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) nemá v tuto chvíli výhradu k žádnému z jmen.
„Neznám ale detailně jejich profesní životopisy. Určitě se také budu chtít s kandidáty setkat osobně a znát jejich představu o úloze ÚS,“ uvedla.