• slide
  • Vítejte na mém webu

České děti: Jak jsme na tom?

V čem se liší současná generace českých dětí a mladistvých od těch předchozích? Zabýváme se v prosazování a ochraně dětských práv správnými prioritami?

dětiJaká je situace v ČR ve srovnání s okolními zeměmi? Na tyto otázky se snažili odpovědět účastníci a účastnice semináře, který se 7. listopadu 2018 konal v Poslanecké sněmovně.

Akce volně navazovala na výzkum UNICEF ČR „Mladé hlasy“, jehož smyslem bylo umožnit českým dětem vyjádřit svůj názor na otázky, které se jich přímo dotýkají, a také získat důležité informací o vnímání světa dětmi. 410 respondentů v něm vyjádřilo, jak vidí svět okolo sebe, jaké věci jim dělají starosti, co by rády změnily. Uskutečnila se při příležitosti 29. výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte, které se připomíná 20. listopadu.

„Vytvořit společnost přátelskou dětem je v této chvíli podstatný úkol, když nechceme, aby si české dětí přály žit v dospělosti mimo ČR. To podle výzkumu UNICEF mezi českými dětmi významně hrozí. Téma dětí by mělo být společným jmenovatelem od státního rozpočtu přes opatření ve zdravotnictví, sociální politiku až po justici,“ uvedla místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Alena Gajdůšková (ČSSD), pod jehož záštitou se akce konala.

„Oceňuji kroky, které v této oblasti prezentuje ministryně práce Jana Maláčová. Osobně se chci zasadit o jejich prosazení i realizaci doporučení zprávy UNICEF zřídit institut dětského ombudsmana. Potřeba je posílení opatrovnické agendy. Připravuji proto návrh na právo dítěte na právníka ex offo jako podpory zastoupení dítěte OSPODem,“ dodala.

Výsledky výzkumu na semináři představila výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba. Vystoupil také Andrés Franco, zástupce ředitele ženevské centrály této mezinárodní organizace, která se celosvětově zabývá ochranou a zlepšováním životních podmínek dětí.

MPSV podporuje prevenci
K tématu dětská chudoba vystoupila také Marta Miklušáková z vládní Agentury pro sociální začleňování. O ní mluvila i Linda Sokačová, zastupující ředitelka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. „Chudoba rodin a dětská chudoba je pro naše ministerstvo jedním z důležitých témat. Bohužel je u mladých lidí, kteří zažijí chudobu, třikrát větší pravděpodobnost, že budou chudobou ohroženi i v dospělosti. Proto MPSV podporuje a prosazuje programy primární prevence nebo poskytuje dotační programy na obědy zdarma ve školách. Dalším důležitým krokem je i podpora dětských skupin a mikrojeslí nebo navyšování rodičovského příspěvku,“ řekla Linda Sokačová.

Zdroj: Časopis CzechIndustry

 

TWITTER @GajduskovaAlena

Gajdůšková Alena

RT @JelinekLu: Sociální demokracie byla před Zemanem a bude i po něm. Je ale jen na ní, v jaké kondici a nakolik věrohodná pro voliče. Rozh…

by Gajdůšková Alena

Gajdůšková Alena

RT @TPetricek: Vzhledem k aktuálnímu vývoji se chci v nejbližším možném termínu setkat s čínským velvyslancem v ČR. Považuji za nešťastné,…

by Gajdůšková Alena