• slide
  • Vítejte na mém webu

O podobu zdravotnictvi se tvrdě bojuje

Pokud rozhodování o nové koncepci zdravotnictví ve Zlínském kraji skutečně přijde na pořad červnového krajského zastupitelstva, jak se s tím počítá, pak se dá čekat velmi dlouhá a zřejmě i vyhrocená debata.

Neustávají totiž připomínky. Opakovaně se ozval výbor Petice zdravotníků proti omezování nemocnic.

„Preferovanou variantou je vytvoření jedné akciové společnosti, která by příští rok vznikla fúzí čtyř krajských nemocnic. Cílem je vyšší ekonomická efektivita i lepší péče pro pacienty. Koncepce by se měla schvalovat na konci června. Zástupci zdravotníků, kteří v březnu sepsali petici a sesbírali v kraji přes 2500 podpisů, však s některými body nesouhlasí, včetně sloučení nemocnic,“ sdělil Právu v tiskové zprávě člen petičního výboru a kroměřížský lékař Miloš Kocián.

Panují obavy, že když bude jeden holding, „bude jen na libovůli jednoho centrálního vedení, jak a kterou péči ‚zkoncentruje, racionalizuje‘ neboli zruší v menších nemocnicích – ať už bude eufemistické pojmenování jakékoli“, míní petičníci.

„Dále lze vysledovat snahu o personální ‚vytunelování‘ menších nemocnic – přesunem erudovaného personálu –, a to na úkor regionů Uherského Hradiště, Kroměříže a Vsetína,“ napsali zdravotníci, kteří se obávají také možného použití personálu v jiných nemocnicích. Na argument současného vedení krajských nemocnic, že by šlo o dobrovolnost, opáčili: „Většina zaměstnanců ví, že pokyn k dobrovolnosti od nadřízeného se špatně odmítá. I šéf má svého šéfa a navíc nadřízení se mohou měnit. A z dobrovolnosti se může lehce stát povinnost.

Kulatý stůl podpořil petici

Nejnověji se v úterý k tématu vyjádřili účastníci kulatého stolu, k rozvoji zdravotnictví Zlínskem kraji, v dokumentu zaslaném Právu, který podepsali první viceprezidentka Svazu pacientů ČR a poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD) a předseda Okresního sdružení České lékařské komory Zlín Jaromír Bernátek.

„Shodli jsme se, že seminář ze dne 16. dubna 2018 nepřinesl ucelenou představu o zajištění kvalitní a všem dostupné zdravotní peče v kraji, ale situaci naopak ještě vice znepřehlednil a znejistil zejména personál zdravotnických zařízení. To má za následek odchody kvalifikovaného personálu, a tedy již přímé ohrožení dostupnosti zdravotní peče ve Zlínském kraji,“ uvedli účastníci kulatého stolu s tím, že plně podporují zprávu petičního výboru zdravotníků.

„Došli jsme k závěru, že dosavadní kroky nového krajského vedení a způsob projednávání změn Koncepce zdravotní péče ve Zlínském kraji vzbuzují oprávněně pochybnosti o schopnosti odpovědných osob tuto situaci zvládnout bez rizika poškození pacientů.

Žádáme Zastupitelstvo Zlinského kraje o okamžité přijetí zásadních opatření, která povedou k nápravě,“ zaznělo od kulatého stolu.

Autor: Jiří Růžička

Zdroj: Prá

TWITTER @GajduskovaAlena

Twitter response: "Could not authenticate you."