Tiskové zprávy

Justiční fórum 2013: vrcholná debata o přípravě zákona o státním zastupitelství

22. 5. 2013 / Z iniciativy Transparency International ČR (TI) a ve spolupráci s nadací Friedricha Eberta pořádala dnes 1. místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková odborný seminář Justiční fórum 2013 zaměřený na přípravu zákona o státním zastupitelství. Semináře se zúčastnili ministr spravedlnosti Pavel Blažek, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či speciální prokurátor Slovenské republiky Dušan Kováčik.

„Jsem přesvědčena o tom, že věci, které by měly být řešeny tak, aby měly delší životnost, než je funkční období vlády a volební období, horní komoře parlamentu „sluší“ a že tato témata do Senátu patří. Diskusi o tématech, která se týkají upořádání státního zastupitelství, vztahů mezi jeho jednotlivými úrovněmi, orgánů činných v trestním řízení a soudů, považuji za skutečně zásadní i z pohledu boje proti korupci. Musíme dát rovnítko mezi důvěru v demokracii, v demokratický stát a demokratický politický systém a důvěru občanů ve spravedlnost a v právní stát jako takový“, řekla 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

„Diskusi nejvyšší státní zástupkyně, ministra spravedlnosti a dalších přizvaných odborníků považuji v tuto chvíli za správnou věc. Měli bychom hledat cestu, jak posílit nezávislost státních zástupců, např. tím, že budou odvolatelní jen v důsledku kárného řízení,“ řekl senátor za ČSSD a zároveň stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier.

„Z mého pohledu představitelky zákonodárné moci musí politici vytvořit podmínky pro skutečně nezávislý výkon moci soudní. Protože základním principem demokracie je to, že moc ve státě je rozdělena mezi moc zákonodárnou, výkonnou a soudní a jakékoliv vychýlení z této rovnováhy většinou - jak učí historie - má docela nebezpečné důsledky“, dodává A. Gajdůšková.

Dnešní debata byla vnímána účastníky jako velmi cenná už proto, že se jí zúčastnili zástupci všech relevantních politických stran. Mezi účastníky byl také místopředseda Poslanecké sněmovny a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), předseda ústavně-právního výboru sněmovny Stanislav Polčák (TOP 09 A STAN) nebo členka ústavně-právního výboru Marie Nedvědová (KSČM).

Eva Davidová, tisková mluvčí Senátu PČR, 22.05.2013