Politiky zaskočil požadavek křížovníků na obecní činžáky

Právo | 18.2.2014 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: (dan, ČTK) | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Článek Práva o tom, že řád křížovníků chce získat soudní cestou tři činžovní domy v pražském Karlíně, vyvolal mezi politiky pozdvižení. Politici jsou překvapeni, že řád se domáhá vrácení majetku obce, i když to zákon o církevních restitucích vylučuje.
Podle poslance za TOP 09 Stanislava Polčáka to zákon o narovnání s církvemi neumožňuje a soud by měl takovou žalobu zamítnout. Řád podal žalobu na určení vlastnictví a dožaduje se, aby soud domy znovu přiřkl státu a ten je poté mohl vydat podle zákona o církevních restitucích.
Místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková prohlásila, že koalice s požadavky církví na majetek obcí nepočítala. „Je to ne úplně pochopitelné a velmi prapodivné. Ale toto je jenom známka toho, jak špatně byl ten zákon udělán,“ řekla.
Zástupci koalice budou chtít na jednání s církvemi o tématu mluvit. Zabývat by se tím měl i vládní monitorovací tým, který k otázce restitucí vznikne. „V této chvíli je to zřejmě na právní bitvu,“ konstatovala Gajdůšková.
Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub uvedl, že církve budou usilovat pouze o pozemky státu, které někdo po roce 1991 nabyl protiprávně. A se státem se chtějí také spojit při jejich vymáhání.
„Nemáme jediný zájem postupovat tak, abychom poškodili obce, které získaly církevní pozemek v minulosti,“ řekl Holub. Katolická církev bude každou věc posuzovat individuálně. Holub ale věří, že jde o výjimečné případy.
Podle Polčáka by ale požadavek na vydání obecního majetku neměl u soudu uspět. „Chtít peníze a zároveň pozemek nejde, to je duální majetkový požadavek,“ řekl Polčák, který jako advokát v minulosti zastupoval město Řevnice ve sporu s dominikánským klášterem. Ten ale nakonec žádost o vrácení řevnického zámečku stáhl.
Jeden z autorů zákona, poslanec Marek Benda (ODS) Právu řekl, že paragraf, který církvím umožňuje soudit se o nezákonně vydaný majetek, do zákona poslanci dali kvůli tomu, aby umožnili církvím žádat pozemky, které pozemkový fond nezákonně navzdory tzv. blokačnímu paragrafu vydal. Nepředpokládali prý ale, že církevní subjekty poženou k soudům i obce a soukromé osoby.