ČSSD pobouřila církve. Chce jim ubrat 13 miliard

Právo | 6.2.2014 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 2 | Autor: Oldřich Danda | Téma: Senátoři - Gajdůšková Alena

Místo 59 miliard korun paušálních náhrad za nevydaný majetek by chtěla ČSSD církvím a náboženským společnostem vyplatit 46 miliard korun. Pobouřila tak církevní představitele.
Informace o částce se včera po ranním grémiu soc. dem. dostala na veřejnost. Vyplývá z podkladů komise ČSSD a ANO, které chtějí zástupci těchto stran předložit církvím na páteční nebo pondělní schůzce. Církevní zástupci byli nemile překvapeni, že se o návrzích ČSSD dozvídají z médií.
Generální tajemník České biskupské konference Tomáš Holub Právu včera řekl, že byl překvapen, že se o stanovisku ČSSD dozvěděl od novinářů. „Zatím nemáme v ruce žádný podklad, ale myslíme si, že se soc. demokracie ve svých výpočtech zásadně mýlí,“ sdělil.
Podle místopředsedkyně Senátu a ČSSD Aleny Gajdůškové, která stojí v čele vyjednávacího týmu, odborníci ČSSD srovnali cenu za hektar, z níž pravicová koalice spočítala výši náhrad, s úředními cenami zemědělské a lesní půdy v roce 2010. Rozdíl podle ní činí zmíněných 13 miliard.

„Ať se vzdají inflační doložky“

„Náhrady církvím jsou přehnané a státní rozpočet na ně nemá,“ řekl včera v ČT premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Čísla mohou sedět, pokud bychom připustili nerovnost mezi církvemi a fyzickými restituenty, jimž byly náhrady vypláceny v 90. letech,“ dodal.
Druhou cestou by podle něj bylo to, že by se církve vzdaly inflační doložky při vyplácení náhrad.
Stát se totiž zavázal, že církvím vyplatí během třiceti let celkem 59 miliard v ročních splátkách. Nesplacená částka by byla úročena podle inflace. Celkově by církve proto mohly získat až 96 miliard korun.
Navíc budou ještě 17 let získávat dotace na platy duchovních. Po tři roky 1,4 miliardy korun, zbývajících 14 let by se tato částka měla každoročně snižovat o pět procent.
Sobotka předpokládá dohodu s církvemi a změnu zákona i smluv s nimi.
Gajdůšková i Sobotka řekli, že budou po církvích žádat, aby s penězi z náhrad nakládaly průhledně, jen na přesně dané účely.
„Církve by měly mít minimálně povinnost zveřejňovat výroční zprávy stejně jako ostatní veřejné instituce,“ uvedla v ČT Gajdůšková. Nejlepší by podle ní bylo, kdyby církevní subjekty s penězi hospodařily na transparentních účtech. Ten měly některé politické strany před volbami.
S církvemi se podle Gajdůškové chtějí dohodnout, protože změna zákona bez souhlasu církví by podle ní mohla vyvolat soudní spory. „Když církve neuznají naše výhrady, tak budeme muset hledat další odbornou autoritu, která řekne, kde je pravda,“ řekla Gajdůšková.
Za požadavky ČSSD se postavil její vládní partner – hnutí ANO. Poslanec Radek Vondráček (ANO), který nově sedí ve vyjednávací komisi, souhlasí s tím, že by církve měly v něčem ustoupit.

ANO: Restituce církve poškozují

„Podle mého i někteří představitelé církví si uvědomují, že církevní restituce je poškozují a že by jako čeští občané měli souhlasit s nějakým kompromisem,“ řekl Právu Vondráček.
Naopak lidovci se jednání s církvemi nechtějí účastnit. Jedině pokud církve budou souhlasit se změnou zákona, podpoří to. „My setrváváme pořád na stejném stanovisku: pokud se na tom dohodnou se zástupci církví, tak my to určitě podpoříme,“ uvedl šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Lidovci i církve nesouhlasí s nápadem některých poslanců ČSSD, aby byla prodloužena lhůta na vydávání majetku. Vedoucí tiskového oddělení pražského arcibiskupství Milan Badal soudí, že by zahlcení úřadů měla vláda vyřešit spíše navýšením počtu úředníků. „Když je ČSSD tak lidumilná, tak na pozemkovém úřadu zaměstná brigádníky z řad nezaměstnaných a pomůže jim k výdělku, aby se vše zvládlo do půl roku,“ uvedl Badal.

Sobotka chce dohlížecí výbor

Do dění okolo restitucí se včera zapojil i premiér Sobotka, který chce zřídit monitorovací výbor pod úřadem vlády, jenž se bude zabývat průběhem a dopadem církevních restitucí.
V pondělí se svým záměrem chce seznámit kolegy z ANO a KDU-ČSL. Lidovcům by podobný výbor mohl být trnem v oku. Vydávání nemovitostí mají na starosti hlavně Lesy ČR a Státní pozemkový úřad, které spadají pod ministerstvo zemědělství. To řídí lidovecký místopředseda Marian Jurečka. Toho Sobotkův nápad trochu zarazil a je podle svých slov zvědav, čím existenci výboru vysvětlí.
„Vláda by měla mít pravidelné informace, jak naturální restituce probíhají, jak často se církve obracejí na soudy a podobně,“ řekl Sobotka.
Podle něj se objevily i nové věci – žaloby církví např. vůči obcím, na které podle církví stát převedl majetky neoprávněně. Obce, kraje ani soukromníci přitom nespadají podle restitučního zákona mezi povinné osoby, které musí majetky vydat. Povinen je pouze stát.