O ženách v politice a dalších tématech s Alenou Gajdůškovou

Včera byla hostem on-line chatu na Týden.cz 1. místopředsedkyně Senátu PČR A. Gajdůšková. Vzhledem k časové tísni se nepodařilo Všem účastníkům on-line rozhovoru odpovědět a tak dodatečně doplňujeme odpovědi paní senátorky. Děkujeme za pochopení.

Původní chat dostupný: zde

Chat s Alenou Gajdůškovou (doplněný):

 • Pavel Pospíšil

Opravdu jste myslela vážně svou kandidaturu do EP bez znalosti cizích jazyků? Nestačila Vám ostuda Vašeho spolustraníka Miloše Kužvarta s jeho dnes již legendárním:
"I am very optimistic "
??????????????????
Děkuji za Vaší odpověď. A prosím být trochu konkrétní, jak jste si práci v EP představovala. Ne žádné prázné fráze, které z Vás padají v rozhovorech.

 • Host chatu

Dobrý den, pane Pospíšile, ne, kandidaturu do EP jsem vážně nemyslela a ani jsem nebyla nominována. Vážně to mysleli novináři, protože se evropské agendě věnuji po celou dobu v parlamentu. A mimochodem - anglicky se domluvím a samozřejmě se neustále učím. Své místo ale pořád stále vidím v české politice.

 • IDAHO

V životopisu k tomu chatu chybí, že jste byla členkou KSČ, proč to tam chybí?

 • Host chatu

Chybí, protože jsem členkou KSČ nebyla. Byla jsem krátce kandidátkou.

 • WE

Kdysi na Vaši přednášku - snad o EU - přišel jen pořadatel a 1 divák - jak jste na to reagovala?

 • Host chatu

Nevím, o které situaci mluvíte. Ale když přijde méně lidí, většinou si krásně povykládáme a můžeme jít do hloubky tématu. Bývá to o to zajímavější i pro mě.

 • APU

Jste pro větší přítomnost vojáků USA či NATO v Evropě a přítomnost vojáků USA či NATO u nás?

 • Host chatu

Vojáci NATO v Evropě jsou a to i v ČR. Naše armáda je také armádou NATO. V tomto rámci je třeba se pohybovat.

 • Dotaz

Nevadí Vám koalice ČSSD s komunisty na krajich?

 • Host chatu

Koalice obecně jsou záležitostí rozhodnutí voličů, toho jak „rozdají karty“. Politici tuto vůli voličů v demokracii musí respektovat. Navíc si myslím, že komunální politika je více než o politikaření o řešení věcných problémů a o konktrétních lidech.

 • Winter

Působíte v komunál. politice od r.86 - to jste ale byla zvolena v nesvobodných volbách, byla jste prominentkou minulého režimu - i když na regionál. úrovni...

 • Host chatu

Ano, v komunální politice jsem působila od r. 86. Byla jsem nominovaná ženami v kolonce – žena, bezpartijní, do 35 let. Nevím, co víte o životě na konci osmdesátých let – ale práce v tehdejším zastupitelstvu byla o řešení skládek, kanalizace, sousedských sporů, pro mě novém klubu důchodců, televizního převaděče či opravách cest. Každého půl roku jsme museli „ skládat účty“ občanům na veřejných schůzích v obvodě, který jsme měli na starosti. Věřte, že občané nás jako prominenty neviděli. Ptali se po tom, co jsme kdo pro ně udělal.. Možná by dnešním zastupitelům něco podobného neškodilo. Moji práci pak zhodnotili voliči v devadesátém roce, kdy jsem byla zvolena ve skutečně svobodných volbách a ve svém obvodě jsem ty volby vyhrála. Toho si dodnes velmi vážím. A jen tak mimochodem – když jsem před devadesátým rokem přišla na radnici i jako bezpartijní s jakýmkoliv požadavkem za občany, tak tehdejší tajemnice postavila všechny úředníky „ do latě“ a všichni se snažili věc řešit a většinou vyřešili. Po r. 92 jsem si pak jako ve svobodných volbách zvolená zastupitelka zažila, že tehdejší tajemník vydal příkaz úředníkům, že opozičním zastupitelům nesmí podávat informace. Mohu Vám říci, že jsem měla jinou představu demokracie.

Ivan

Také tam schází že se otáčí jako korouhe. Nejdřív vyskakovala dva metry aby prosadila fotovoltaiky v senátu a nasledně se přihlásila do komise vyšetřující tento solární tunel. Je ohebná podle potřeby, prostě učetelka. Ten posgraduál va VŠE to je výsměch. Odpovídá to úrovni právnických studii pana Bendy nebo Grosse.

 • Host chatu

Tento dotaz asi patří na jinou adresu. Nikdy jsem nebyla a nejsem v žádné komisi kolem fotovoltaiky. Tvrdím ale, že kdo trošku vidí do budoucna tak uzná, že obnovitelné zdroje jsou důležitou součástí energetického mixu a pro české strojírenství a řemesla mohou být i docela zajímavým hospodářským odvětvím. A osobně - jsem hrdá na svou původní profesi učitelky a nestydím se ani za své žádné další vzdělání.

 • jarka

To opravdu Sobotka nikoho nenasel na vyjednavani ohledne cirkevni zlodejiny nez tuhle tetu Gajduskovou.A nebo to udelal zamerne,ze ji tam poslal.Uz nikdy prolhanou CSSD.Pani Gajduskova by zu konecne mela byt sebekriticka a odejit z politickeho zivota.Sedi v poslanecke smnemovne jako zaba na prameni.Jsou mladsi inteligentnejsi at ti maji prilezitost.

 • Host chatu

O mém účinkování v politice rozhodli voliči ve volbách do Senátu v r. 2002 i v r.2008 a budou moci rozhodnout opět na podzim. Zvolení je pro mě závazek, toho rozhodnutí si vážím a snažím se pro své voliče ve Zlínském kraji pracovat co nejlépe.

Lukáš

Známkování na českých základních i středních školách je nespravedlivé (vůči chlapcům, samozřejmě). Na všech typech škol mají dívky horší výsledky a zároveň dostávají lepší známky. Školství znevýhodňuje chlapce. Soudy nadržují ženám absolutně ve všem. Co vy nato, jako bývalá učitelka a nepochybně velká "expertka" na oblast feministických "rovných šancí", alias zvýhodňování žen na úkor znevýhodněných mužů ? Na Okresním soudu Praha - západ jsou čtyři muži soudci a devatenáct žen soudkyň. Chybí na soudech muži ?
Kdy se dočkáme rovnoprávného postavení mužů a rovných šancí pro muže v této společnosti ?

 • Host chatu

Logická úvaha - jestli-že v situaci, kdy na většině rozhodujících pozic ve společnosti jsou muži, máte pocit, že muži nemají rovnoprávné postavení, pak se té rovnoprávnosti asi muži dočkají, až to obrátíme a budou v rozhodovacích pozicích alespoň na půl také ženy.

 • jan vomacka

Jak dlouhou jste byla clenkou KSC? Je pravda, ze jste pracovala jako kadrovacka?

 • Host chatu

Členkou KSČ jsem nebyla. Pokud kádrovačkou nazýváte pozici vedoucí personálního oddělení soukromé stavební firmy, pak jsem takto pracovala dva a půl roku a přiznávám, že mě to dost bavilo.

 • Lovacoop

Paní doktorko paní Wolfová nám předváděla na svém předvolebním klipu ja by měly chodit oblečené ženy s přílišnou nadváhou?

 • Host chatu

Nejsem stylistka. To nedokáži odpovědět. Snažím se, abych sama u sebe problém nadváhy nemusela příliš řešit, i když je to těžké.

 • ginek

Nejsem vasim příznivcem, při vasich vystoupeni v TV i v senátu dost trpím, má-li vaše funkce být o rovnosti muzů a žen, děkuji nechci.
Naposledy jsem vás slyšel, jak jste obhajovala zrušení poplatků v nemocnici tím, že vám onemocněl bratr a jeho rodina dosti trpí nedostatkem prostředků. To jim nemůžete pomoci? To by snad mělo být ve fungující rodině běžné. U vás nikoliv?

 • Host chatu

Ano, ve fungující rodině je běžné, že si pomohou a v naší rodině také. Jen každý nemá to štěstí, že mu jeho rodina pomoci může. Věřte, že takových lidí není zrovna málo a nejen u nás na Valašsku.

Mgr. Tomáš Bouzek

Vážená paní místopředsedkyně, můžete mi, prosím, sdělit svůj názor na vyvražďování civilistů na Ukrajině vládou v Kyjevě, která do "bojů" posílá neonacistické bandity a ty, kteří do obyvatel nechtějí stříelt, popravuje? Velice děkuji.

 • Host chatu

Nikdy jsem si nemyslela, že v 21. století a tak blízko nás budeme zažívat vojenská řešení. Moc bych si přála, aby mezinárodní společeství, Ukrajinci i Rusové našli dobré diplomatické řešení, které přinese do celé oblasti uklidnění.

 • Sociální dávky nebo obchod s chudobou :)))

Stát zadal analýzu za milion soukromé firmě. Chybí úředníci-týden.cz
09.06.2014
Ministerstvo práce a soc. věcí zadalo veřejnou zakázku, jejímž účelem je zjistit, kdo konkrétně žije na ubytovnách pro sociálně slabé a jaké je složení příjemců sociálních dávek na bydlení. Hodnota zakázky je 920 tisíc korun bez daně z přidané hodnoty a získala ji společnost Deloitte Advisory......
Holt obchodovat s nouzi vám take jde:))
víte ze úředníci na městském úřadě zůstali i kdyz jejich prace byla zrušena. neodesli, nebyli propuštěni,tuto práci děla ted ÚP. prý ted poskytuji informace o zneužívání návykových látek, páchání trestných činu, automaty, riziko ztráty bydlení... Vse co dělají bez příspěvkové organizace a charity které čerpají prachy ale problemy například. U Romů spíše zhoršují protoze parazitují na dotacích.
Ověřte si to v menších městech kde jestě loni sedělo stále 8lidi na obecním úřadě.
Zjistovali ste zda starosta města neživí zbytečně úředníky- voliče TOP, kdyz jejich prace je převedena na ÚP? Zruší Sobotka zbytečně zakázky?

 • Host chatu

Všichni ministři se snažili v prvé řadě zjistit situaci na ministerstvech a pokud možno co nejrychleji omezit zbytečné plýtvání , napravit špatné smlouvy, atd.  Zbytečné zakázky už byly zrušeny, ale všechno nejde tak rychle, jak bychom si určitě představovali.  Na obcích je  to záležitost  zastupitelstev případně rad, které rozhodují o struktuře úřadu a počtech úředníků.

Jiří F.

Slyšel jsem Vaše argumenty proti majetkovému vypořádání s církvemi.
Když použiju Vaši stranickou logiku, neměla by CSSD vrátit akcie společnosti Cíl, resp. rovnou i Lidový dům? Pokud nebyl vrácen majetek církvím považuji za nemorální, aby se odškodnila vládní politická strana.

 • Host chatu

Nikdy jste neslyšel od nikoho z ČSSD, že bychom odmítali vrátit majtek, který církvím v minulosti skutečně patřil. Problém, pro který celé vyrovnání s církvemi nebyla ochotna veřejnost akceptovat byl, že zákon byl přijat bez společenského konsensu hlasem odsouzeného poslance a za politické korupce. Podmínky finančních náhrad pak byly jiné než u předcházejících restitučních zákonů. To je problém i pro velkou část věřících, se kterými se bavím a mezi které patřím.

 • Vladimíra

Dobrý den, paní Alenko. Žiju a pracuju na Severní Moravě a pro nás mnohé ženy je zde pojem rovnost šancí jako nedozírná meta. Máme tu nezaměstnanost a žena kolem padesátky je ráda že má vůbec nějakou práci. Jak se říká ,, drží hubu a krok, dělá, hrbí hřbet a je ráda, že má z čeho platit složenky". Myslíte si, že i pro nás se zablýskne na lepší časy ?

 • Host chatu

Dobrý den, paní Vladímíro. Vím, že to ženy nemají lehké a že první odnesou , když se zemi nedaří. Věřím ale, že když nastartujeme ekonomiku, uděláme pořádek na minsterstvech a ucpeme všechny díry, kudy peníze odtékají, že to i pro ženy bude znamenat práci a tedy lepší život. Že se nebude jen blýskat, ale bude to prostě fungovat. Nebude to asi ze dne na den, ale naše vláda pro to udělá všechno. Přeji to moc Vám i všem v naší zemi.

 • Anderson

Narodila jste se v Praze, ale pak jste žila v Hranicích na M., studovala jste pedagogickou fakultu ( žádná vysoká škola pedagogická nebyla).Začala jste jako členka Československého svazu žen, byla jste kandidátkou na členství v KSČ, pak členkou HSD-SMS ( už si asi nikdo nevzpomíná co to bylo...) Stále Vás něco hnalo jinam, jen neučit :-) Vašim tématem je údajně Evropská unie, ale jazykově jste mezi Želechovickými pasekami a Lípou...však jste na dotaz Vašich jazykových znalostí odpověděla, že čeština je v EU úřední jazyk :-) Popravdě řečeno nejste žádný řečník - Váš monotónní projev spíš odpuzuje než motivuje. Ale daří se Vám, prostě funkce přináší kontakty a další funkce. Ať se Vám tedy daří. A má otázka : Co jste udělala pro kantorskou obec Vy osobně !!!

 • Host chatu

Pane Andersone,

musím říci, že mě docela potěšilo, že někoho zajímám natolik, že zná tak detailně můj životopis a dokonce zná mé motivy lépe než já sama. I když se v něčem mýlíte, děkuji. Když se ale ptáte, co jsem udělala pro kantorskou obec, tak ta základní odpověď je, že jsem sociální demokratka. Snažím se, aby sociální demokracie byla co nejsilnější. Je to totiž jediná politická strana, která za klíčové považuje veřejné služby, mezi kterými jsou školství a zdravotnictví základními systémy. Za první vlády ČSSD a za Petry Buzkové (to už jsem byla v Senátu) se platy učitelů zvedly o padesát procent. A najděte si má vyjádření z posledního měsíce, kdy jsem se velmi tvrdě ohradila proti návrhu pana Babiše  kantory vynechat při navyšování platů ve veřejné správě. Platy kantorů budou navýšeny.  Je také zejména mou několikaletou prací, že dnešní vláda vnímá vědu a výzkum za zásadní natolik, že je to agenda místopředsedy vlády. Nelze rozepisovat detaily těch stovek  jednání, seminářů, řešení konkrétních problémů pro oblast vzdělávání. Učila jsem na rozdíl od některých svých kolegů ráda, jen život se mnou zahrál jinak. Dodnes jdu do škol za dětmi a kolegy ráda, kdykoliv k tomu mám příležitost a oblast vzdělání jsem nikdy neopustila.

 Lukáš Pfauser

Dobrý den, paní Gajdůšková, velmi si cením Vašeho politického působení. Rád bych se zeptal na jednu věc - k jakému výsledku vedly Vaše zahraničních cesty? Povedlo se dojednat něco prospěšného pro ČR, prosím? Držím palce v kampani a velmi zdravím.

 • Host chatu

Parlamentní diplomacie je otevíráním dveří, navazováním spolupráce mezi zeměmi. To je pro naši malou a proexportně orientovanou ekonomiku velmi důležité. Kdybychom vyráběli jen pro náš trh, stačilo by nám asi  šedesát procent kapacity. To znamená, že by  lidé u nás neměli práci. Otevírání nových možností je i úlohou parlamentářů.  Ale konkrétně - po Brazilii jsme už realizovali seminář pro podnikatele s hospodářským výborem v Praze a s Hospodářskou komorou ve Zlíně, kde jsme předali informace i kontakty našim podnikatelům. V Kanadě jsme opět s hospodářským výborem připomněli naši zásluhu na otevření smlouvy mezi EU a Kanadou, na které má Kanada velký zájem. Jde o to, že to umožní  aktivity našich firem nejen na kanadském, ale i americkém trhu a usnadní kanadské investice u nás. Otevřela jsem tam také téma smlouvy s ČR o vědeckotechnické spolupráci, která by umožnila financování společných projektů ve vědě z evropských peněz . Přivezli jsme také myšlenku společného rozvojového projektu v oblasti potravinové pomoci pro třetí svět, který by byl základem i společného výzkumu v této oblasti.  Navázání zcela konkrétní obchodní spolupráce je výsledek konference Asociace podnikatelek a manažerek v Petrohradě před dvěma lety a její pokračování v Praze letos. 

 • Honza

Paní Aleno, budete letos obhajovat svůj mandát v Senátu. S jakými tématy chcete jít do voleb?

 • Host chatu

Jen ve zkratce –  za klíčové pro rozvoj svého obvodu i země považuji  efektivní a moderní veřejné služba, tedy školství a věda, zdravotnictví, bezpečnost, sociální služby. Jejich rozvoj  znamená pracovní místa, rovné šance a důstojný život pro každého slušného člověka. 

 • Erpis

Paní Dr. Gajdůšková, jaký máte plán na zapojení mladé populace ČR (19 až 29 let) do pracovního procesu.

 • Host chatu

Do maxima  musíme využít evropské programy Záruky pro mladé, podporovat absolventská místa, zlepšit kariérní poradenství. Ve Zlíně, kde je univerzita, je cesta  zaměřit se na programy  spin  off  a start up firem ve vazbě na školu. Podstatné z pohledu mého volebního obvodu je také zlepšit dopravní dostupnost, tedy urychlit výstavbu rychlostní komunikace propojující dálniční síť ČR s dálnicemi na Slovensku, tedy propojit nás na evropskou dálniční síť a vytvořit tak lepší podmínky pro investice v tomto regionu.  Zajímavý pro mladé je projekt kreativního klastru, který podporuji. Zkušenost se zákonem o prevenci znečištění  ovzduší , kde jsem prosazením pozměňovacího návrhu podle malých obuvnických firem v regionu zachránila více než tisíc  pracovních míst také říká, že je potřeba velmi pečlivě sledovat každý nově přijímaný zákon. 

 • Michaela Lukasova

Co byste poradila zenam, ktere uvazuji o kariere v politice?

 • Host chatu

Míchejte se do života a nenechte se otrávit. Jste stejně dobré jako muži. Rozdíl mezi muži a ženami je jen v míře jejich sebevědomí. 

 • Dotaz

Zajímá mě váš názor na DPH ohledně Léku ?
Co si myslíte o nízké účasti ve volbách ? Je potřeba osvěta !!!

 • Host chatu

Jsem ráda, že se můj požadavek  a požadavek Svazu pacientů ČR na  snížení DPH na léky podařilo  prosadit. Toto snížení  se totiž skutečně u pacientů projeví, protože cena léků je regulovaná . Pomůže také nemocnicím, pro které odvod DPH znamená desítky milionů ročně, které musely odvést státu i když  měly sloužit k úhradě zdravotní péče.

Nízká účast ve volbách mě mrzí. Jsou pořád ještě země, kde lidé umírají proto, aby mohli jít volit. Je škoda, že si naši lidé tohoto práva přestali vážit a nechávají za sebe rozhodovat jiné. Je určitě potřeba výchova k demokracii. Jak se ukazuje, svoboda ani demokracie není samozřejmostí  ani daností. 

 • Michal

Dobrý den. Cítila jste někdy jako překážku v politice, že jste žena?

Děkuji.

 • Host chatu

Dobrý den. O skleněném stropu mohu i já vyprávět stejně jako o mnoha situacích, kdy jsem měla pocit, že mluvím turecky. Ale jsem dostatečně tvrdohlavá  a jsem přesvědčena o tom, že stejně jako neúplná rodina není to pravé ořechové, není ani ideální a je ochuzená společnost, kde není vyvážené zastoupení žen a mužů. V moderní společnosti by rovnost šancí měla být samozřejmostí. 

 • Miroslav Svoboda

Dobrý den, kdo by podle Vás měl být ve vedení ČSSD po následujícím sjezdu?

 • Host chatu

Dobrý den, sjezd bude teprve po prvním roce naší vlády, kdy sice už bude zřejmé, co vláda dělá a hodlá dělat, ale konkrétní výsledky zřejmě ještě příliš viditelné nebudou. Byla by strašná chyba měnit v takové situaci vedení. Slávek Sobotka to nemá lehké a je jeho velká zásluha, že se politická situace zklidnila, vláda šlape. To je v této chvíli pro lidi to nejdůležitější a pro nás by mělo být také. Pokud se nestane nic nepředvídaného, měli bychom určitě silně předsedu podpořit. 

 • pic

Pani senátorko, vaší parketou jsou pacienti. Jak je to s tou daní na léky. Platí je pojišťovny, platí je pacient. A daň jde státu. Jak to vlastně všechno je?

 • Host chatu

DPH u léku platí pacient a to z celé ceny léku. I proto je důležité snížení DPH na léky, protože je docela významnou částkou, která jde na účet pacienta. 

 • Zdeněk

Dobrý den,

četl jsem, že jste studovala výtvarnou výchovu pro ZŠ. Najdete si vůbec v tom nabitém programu čas na nějaké malby? Malujete/kreslíte doma anebo to učíte například vnoučata apod.? :-)

Dal by se případně nějaký podepsaný obraz koupit?

Děkuji

 • Host chatu

Dobrý den. Můj obor byla aprobace pro první stupeň základní školy . Výtvarná výchova byla jakási polospecializace pro tento stupeň.  Asi Vás zklamu, na malování opravdu nemám čas. Ale třeba se k tomu někdy vrátím. Napadá mě to kdykoliv projíždím po našem krásném Valašsku.

 • Jana Coufalová

Dobrý den,
jaký máte jako žena v politice názor na "kvóty" pro ženy?

 • Host chatu

V mezinárodním srovnání se ukazuje, že jako nástroj na vyrovnání šancí jsou jediným účinným nástrojem. Mimochodem, kdyby nebylo kót – v r. 86 nebyla kolonka žen, bezpartijní, do 35 let, tak bych asi také nebyla dnes nejvýš ústavně postavenou ženou. Měla jsem tehdy malé děti a absolutně mě nenapadalo, že bych se měla věnovat práci v komunální politice. Ženy, které tvrdí, že je něco takového uráží, nejsou zrovna upřímné a hlavně – ostatním moc nepomáhají.