Dítě v krizi: důsledky chudoby, šikany i nebezpečí internetu

Procento dětí pod hranicí chudoby v minulých letech vzrostlo, více než pětina dětí v ČR nemá základní úroveň gramotnosti a i když podle oficiálních údajů je jedno procento dětí sociálně znevýhodněno, podle analýzy OECD 58 % rodin má problém s financováním vzdělávání svých dětí, vzrostlo procento dětí pod hranicí chudoby.

 

Na tato fakta upozornila ve svém příspěvku na semináři Dítě krizi místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, která už před patnácti lety byla u jeho zrodu, po celou dobu je jeho podporovatelkou a účastnicí a tématům ochrany dětí, problémům domácího násilí a zneužívání a týrání dětí se věnuje i ve své práci v Senátu.

Nerovnost v přístupu ke vzdělání je bariérou pro rozvoj společnosti. „Rovnost přístupu ke vzdělání a kvalita vzdělání je zásadní nejen pro úspěch a spokojenost člověka, ale i pro prosperitu, sociální soudržnost a konkurenceschopnost země. Je nutné zajistit rovný přístup ke vzdělání pro všechny děti i dobré podmínky pro pracovníky ve školství včetně podpory poradenství a podpory jak talentovaným, tak handicapovaným dětem. Důležitá je autorita školy a spolupráce s rodinou“, říká k tomu senátorka. Uvedla i příběh, kdy bylo vyšetřováno tříleté dítě, protože nemluvilo. Při bližším zkoumání se ukázalo, že dítě je mentálně v pořádku, ale matka na dítě nemluvila, protože jí nikdo neřekl, že by to měla dělat.

Seminář akreditovaný ministerstvem školství, jehož hlavní organizátorkou je dr. Lenka Kubrichtová, se každoročně koná v rámci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež a je jakýmsi jeho dalším rozměrem. „Festival není jen o zábavě pro děti, ale díky tomuto semináři i o vážných tématech a problémech, které se dětí týkají“, při zahájení semináře řekla programová ředitelka Markéta Pášmová a zdar semináři popřál i ředitel dětského vysílání České televize a dlouholetý ředitel festivalu Petr Koliha.

Odborníci dále hovořili na témata prevence násilí na dětech, šikany, právní ochrany dětí, nebezpečí internetu i fungování Linky bezpečí.

Druhý den seminář pokračuje workshopy o zkušenostech odborníků ze Slovenska a tématy spojenými výchovou ke zdraví. V rámci programu vystoupila mimo jiných Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR nebo Alena Šteflová, ředitelka kanceláře Světové zdravotnické organizace zde.

„Seminář Dítě v krizi je od svého počátku výjimečný a velmi cenný, protože je rozšířením spolupráce mezi odborníky z nejrůznějších oblastí, kteří mají co do činění s dětmi, které se dostanou do problémů z kteréhokoliv úhlu pohledu. Jen větší vzájemná spolupráce odborníků a institucí od pedagogů, přes lékaře, sociální pracovníky až po právníky a policii vede k úspěšnému řešení, když se dítě dostane do problémů ať už jako oběť, pachatel nebo prostě jen proto, že přestala fungovat jeho rodina a je nutné tuto síť podporovat“, hodnotí seminář Alena Gajdůšková.